Strona w hołdzie Ryszardowi Riedlowi (by Edi)

Biografia


Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 roku w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 w Chorzowie) wokalista zespołu Dżem, autor większości tekstów piosenek.
Uznawany za jednego z największych wokalistów historii polskiej muzyki rockowej. Początkowo Riedel był siłą napędową całego zespołu. Nie tylko śpiewał ale i pisał teksty piosenek, grał na harmonijce ustnej, miał wkład w komponowanie muzyki, projektował okładki płyt.

Do zespołu Dżem (Ówczesna nazwa: Jam) dołączył w grudniu 1973. Już od początku swojej kariery zaskakiwał wszystkich swoim głosem, który był zarazem szorstkim jak i aksamitnym oraz oryginalnym. Wśród fanów ceniona była także jego charyzma, któż potrafił wprowadzać oryginalną atmosferę z pogranicza teatru życia i śmierci. W pierwszych, trudnych latach, Riedel nie dopuścił do rozpadu zespołu. Charakterystycznym brzmieniem głosu (wzorował się na wokaliście zespołu Free, Paulu Rodgersie oraz Czesławie Niemenie), a także sobie tylko właściwą manierą wokalną szybko zwrócił uwagę słuchaczy.

Przez wiele lat współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Ryśkiem Skibińskim, Leszkiem Winderem, Józefem Skrzekiem, Nocną Zmianą Bluesa itp.

Ryszard Riedel określany przez niektórych jako Ostatni hippis naszych czasów. Prowadzony przez niego tryb życia miał wiele negatywnych stron, naznaczony był między innymi przez narkotyki (głównie heroiną) a ponieważ zdominowały one jego życie, dochodziło do wielu spięć między nim, a zespołem, który nie mógł zrozumieć skomplikowanej psychiki swojego lidera i wokalisty. Pierwsze kontakty z narkotykami szacowane są na koniec lat '70. Prowadził życie typowego outsidera, często opuszczając próby nagraniowe, nie przychodził na włsne koncerty. Pomimo narastających problemów zdrowotnych Riedla, jego współpraca z zespołem trwała nadal, aż do momentu, kiedy wyniszczony narkotykami został zmuszony do kolejnego leczenia detoksykacyjnego (w 1994), który jednak nie dał rezultatu.

Riedel kilka razy wcześiej przechodził takie leczenia, jednak za każdym razem wracał do brania narkotyków. Miał odwagę wyśpiewywać historię swojego życia, swojej choroby, euforii i destrukcji. Teksty miały bardzo często charakter autotematyczny. Riedel jednak nigdy nie zachęcał do brania, a wręcz jawnie ostrzegał przed i odradzał eksperymentowania z narkotykami i innymi używkami.

W maju 1994 został usunięty z Dżemu. Jako przyczynę członkowie zespołu w jednym z wywiadów radiowych podali niemożność dalszej współpracy i ciągłego dostosowywania występów do niedomagającego i przegrywającego z nałogiem Riedla. Zespół zawiesił swojego lidera gdy ten przebywał w szpitalu (od 13 lipca). Już wtedy, strasznie wychudzony organizm wokalisty był podatny na wszelkie choroby. Członkowie zespołu później wstydząc się tej decyzji próbowali ją zatuszować miedzy innymi w filmie o Riedlu nie ma na ten temat jakiejkolwiek wzmianki.